En dressyr-Prinsessa vill flytta hemifrån

IMG_6940.JPG

Hon är hemma nu; Prinsessa. Efter några månaders träning då hon varit superduktig är det dags för en månads vila. Hemma i välbekanta hagen. Mumsande gräs. Nu ska alla nya färdigheter falla på plats. Sen åker hon tillbaka till tränaren för försäljning. Men redan nu letar jag gärna hennes nya ägare.

Jag önskar henne en storhästryttare som är intresserad av islandshäst. Det skulle vara det perfektaste 🙂

För den här tjejen har dressyrtalang och trivs på dressyrbanan med en som är rutinerad. De kan få det riktigt kul ihop, spår jag. Däremot tror jag inte att hon är en ”mullehäst” för den som precis tänt på islandshästridning och mysiga turer i skogen.

Så var finns den rätta människan?

Känner du någon? Eller är det du?

Jag hittade en annons på Hästnet. Men den är nog för gammal… Linda på Gotland letade ”prinsessatyp” och skriver så här:

”HÖGREST UNG ISLÄNNING MED DRESSYRTALANG KÖPES

Lade ner jakten på islänning och letade efter liten dressyrhäst istället då jag inte hittade isis med bra galopp. Nu vacklar jag dock i mitt beslut och gör ett nytt försök.

Letar känslig högrest häst ca 135-145 cm (välbyggd med lång hals prioriteras före höjd över havet). Ålder 4-8 år. Mjuka taktfasta gångarter men behöver inte ha tävlingsmässigt flashig gång. En ren mjuk galopp har stor prio. Behöver ej vara utbildad men tölten ska vara någorlunda på plats.
Jag har tävlat svår dressyr och är utbildad dressyrtränare. Arbetat på Hästsjukhus i flera år. Hela tiden parallellt ridit och utbildat islandshästar.”

Linda hade kanske varit perfekt. Men det måste ju finns fler som hon!

 

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.